Fotobudka i jej historia

Obecnie fotobudki to nowoczesne cyfrowe urządzenia, które natychmiast drukują świetnej jakości zdjęcia. Zachwycają one osoby fotografujące się np. na różnego rodzaju imprezach, przyjęciach, w centrach handlowych. Ale gdzie rozpoczęła się historia istnienia fotobudek? Niegdyś zdjęcia nie były tak łatwo dostępne, zatem kiedy pojawiły się na świecie te sprytne urządzenia drukujące fotografie?

Lata 1888 – 1890

ferrotyp

W 1888 Papież oraz  Poole Baltimore złożyli pierwszy patent na fotobudkę, która była w pełni zautomatyzowana i od tego czasu zasada jej działania jest ciągle taka sama. Pierwszą maszyną, która osiągnęła komercyjny sukces była „Bosco”, którą skonstruował w 1890 Conrad Bernitt z Hamburga. Wykorzystywała ona technikę ferrotypii, w której jako nośnik stosowano żelazne płytki pomalowane na czarno i uzyskać można było tylko jeden oryginalny obraz.

Przejście na „prawdziwe” zdjęcia

W 1896 roku Carl Sasse skonstruował pierwszą fotobudkę, w której zostały wykorzystane negatywy oraz pozytywy, czyli oryginały zdjęć. Zdjęcia otrzymywane były natychmiast. Nie ma nigdzie informacji o tym, jak długo to „natychmiast” trwało, jednak była to rewolucja jak na owe czasy.Maszyna ta nie osiągnęła jednak masowej popularności.

Wielki sukces fotobudki w NY

Urodzony w Rosji wynalazca Anatol Josepho skonstruował pierwszą zasłoniętą fotobudkę i postawił ją na Broadway Street w Nowym Yorku w 1925 roku.

fotobudkaPobierała ona opłatę 25 centów i robiła 8 zdjęć. Następnie trzeba było odczekać 10 minut i wychodziło się ze swoimi zdjęciami w wersji pasków, które nadal są najpopularniejszym układem zdjęć wybieranym przez  większość klientów Happy Foto Box. W ciągu zaledwie 6 miesięcy wykonano ponad 250 000 zdjęć. Fotobudka została wykupiona przez firmę Photomaton, która umieściła takie kabiny na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Spełnił się amerykański sen Pana Josepho, któremu zapłacono 1 milion USD i zapewniono wypłatę opłat licencyjnych.

To właśnie był początek istnienia fotobudki. Od tego czasu ludzie wymyślają coraz bardziej kreatywne pomysły na jej  wykorzystanie, a era cyfryzacji sprawia, że rozwija się ona w szybkim tempie. Jednak gdyby nie tych kilku pionierów, moglibyśmy nie mieć fotobudek takich jak mamy dziś. Pewnie nie przypuszczali nawet, że ich wynalazek przetrzyma taką próbę czasu i po setkach lat nadal zasada jego działania pozostanie niemalże niezmieniona.

Pozostaw odpowiedź